Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta


Teal_Eye_by_Midnight_Dark_Angel
A színtévesztők másként látják a színeket, sárgát zöldnek, vagy, hogy zöldet inkább kéknek, és így tovább.A színlátásért az ideghártyában található csap-sejtek, röviden csapok a felelősek. A normális színlátásúak ideghártyájában mindhárom alapszínt (vörös, zöld, kék) felfogó csaptípus jelen van, amelyekkel, színárnyalatokat, színeket érzékeli.A színtévesztést öröklődik, az X, női nemi kromoszómához kötötten, az X kromoszóma hosszabbik karjának 28. helyén (Xq28), az anyák örökítik át fiaiknak.

 

 


 


Xq28Axy színtévesztést öröklődik, az X, női nemi kromoszómához kötötten, az X kromoszóma hosszabbik karjának 28. helyén (Xq28), az anyák örökítik át fiaiknak. Ez úgy történik, hogy a fiúk az X kromoszómájukat az anyjuktól öröklik, ha az anyuka hordozója a rendellenességnek, (az Y-t az apjuktól öröklik), és emiatt nagy a valószínűsége (50%), hogy az anya két darab X kromoszómájából a hibát (mutációt) tartalmazót örökli a fia, és színvak, vagy színtévesztő lesz.

XX

A lányok esetén is előfordulhat a rendellenesség, de ritkábban, mivel kicsi az esély arra, hogy egy színtévesztő/színvak apa, és egy hordozó anya házasságot köt, és így a két hibás X kromoszómát megöröklő lány születik.

 

 

A színtévesztők másként látják a színeket, sárgát zöldnek v, vagy, hogy zöldet inkább kéknek, és így tovább.
A vörös- és zöld érzékeny, színlátáshoz szükséges pigment (színanyag) képzéséért az opszin-fehérje felelős.Ami az X kromoszóma két különböző helyén (lokuszán) található, a pigmentek, pedig külön-külön csapokban..


cons_i_bastons

A színlátásért az ideghártyában található csap-sejtek, röviden csapok a felelősek. A normális színlátásúak ideghártyájában mindhárom alapszínt (vörös, zöld, kék) felfogó csaptípus jelen van, amelyekkel, színárnyalatokat, színeket érzékeli. Ez a trichromasia (hármas színlátás), mivel náluk mind a három szín érzékeléséhez adottak a feltételek.

 

kék pigmenttartalmú csap

piros pigmenttartalmú csap

zöld pigmettartalmú csap

 

A színtévesztés / színvakság a csapok érintettségétől függően különböző súlyosságúak lehetnek:

Enyhe: amikor a csap pigmentje hibás, (de mindhárom megvan), a színlátás részleges hibája. Ha a hiba zöld szín látásáért felelős pigmentet érinti, zöld színtévesztésről (deuteranomalia), ha pedig a vörös színét, vörös színtévesztésről (protanomalia) beszélünk.

Középsúlyos: amikor valakinek az egyik fajta pigmentet tartalmazó pigmentje teljesen hiányzik (a háromfajta helyett csak kétféle van) dichromasiáról, színvakságról beszélünk. Ha a zöldet érzékelő hiányzik, az illető zöldszín-vak (deuteranopia). Ha a vöröset érzékelő hiányzik, az az ember vörösszín-vak (protanopia). A kék (ibolya) szín látásáért felelős csapok csak ritkábban érintettek (kékszín-vakság, tritanopia).

Súlyos: amikor kétfajta pigment is hiányzik az ideghártyából (csak egyféle létezik), a monochromasia esete áll fenn. Ezen - szerencsére ritka - esetekben az embernek például csak a kék szín látása marad meg.

Igen súlyos: nagyon ritkán, az összes csappigment hiányzik (achromatopsia), mindent szürkének lát a beteg. Ilyenkor a látásélesség is nagyon rossz.

A színtévesztők színeket különböző világosságúnak látják.
A színlátás vizsgálata speciális szemorvosi feladat, és egy bonyolult műszer, az ún. Nagel-féle anomaloszkóp segítségével történik.
Sokszor (pl. jogosítvány, szakmai alkalmasság, pályaválasztás) szükség van ún. tájékozódó, szűrő jellegű színlátás vizsgálatra, a következő módon:

nick_ace_colorblind_unicorn

A színlátás "tesztelése" ún. csereszíntáblákkal zajlik, és elsősorban a vörös-zöld színlátászavar felderítésére. A tesztképeken különböző színű, azonos világosságú pontokból összeálló számok vagy betűk láthatók, melyeket csak az ép színlátásúak tudnak elolvasni. A színtévesztő nem látja, vagy más számokat, betűket olvas le a képekből. A hibás színlátás sokakat érint. Statisztikai adatok szerint a férfiak nagyjából 8-10 százaléka, a nők kevesebb, mint 1 százaléka színtévesztő.

 


000002996_970224_21.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Szerző: Zombor Judit DE-FOK III. éves hallgató

 

Belépés

Látogatók

Oldalainkat 134 vendég és 0 tag böngészi