UV-C:100-280 nm
UV-B:280-320 nm
UV-A:320-380 nm
A földfelszínt elérő UV sugárzás nagyrészt hosszú hullámhosszú UV-A sugárzásból áll és egy kis mennyiségű rövidebb hullámhosszú UV-B sugárzásból. Az UV-B sugárzás nagy részét, illetve a nagyon rövid hullámhosszú UV-C sugárzást az atmoszféra az ózonréteg segítségével kiszűri.
A Föld felszínén mérhető UV sugárzás erőssége függ a napkorong horizont feletti magasságától, ezért bármely nyári napon jóval nagyobb az UV besugárzás, mint télen, illetve a szélességi körtől, ahol a mérést végezzük, hiszen minél közelebb vagyunk az egyenlítői területekhez, annál magasabb az UV sugárzás szintje. Emellett a légszennyezés és a felhősödés mértéke sem elhanyagolható - mindkettő gyengíti a beérkezett sugárzást.
Azonban a sugárzás mértéke függ a felszíni visszaverődéstől is, ezért például a havas területeken, ahol igen nagy - akár 80% - a visszavert sugárzás mennyisége, a bőrünket érő sugárterhelés is arányosan növekszik. Tehát ahogy a nyári szabadság alatt a vízparton sütkérezve, úgy a téli síszezonban a havas lejtőkön is ügyelnünk kell bőrünk védelmére!
A nyári szabályokat télen is érdemes figyelembe venni. A síelés alatt a hideg miatt jól beburkolózunk a meleg anorákba, azonban a szemünk és az arcunk így is védtelen maradhat, és a hideg miatt nem is érzékeljük az intenzív napsugárzás fenyegetését.
A szem védelmére kiválóan alkalmasak a síszemüvegek. A hatalmas választék miatt érdemes kiemelnünk néhány fontos szempontot, hogy könnyebben megtalálhassuk a számunkra megfelelő darabot. A síszemüveg amellett, hogy segíti a látást a legkülönfélébb időjárási viszonyok mellett, és védi a szemünket a széltől és a hidegtől, fontos, hogy megfelelő UV sugárzás elleni szűrővel is el legyen látva. Szerencsére ez a legtöbb szemüvegben már alapfelszereltségnek számít.
A választáskor érdemes még egy problémát szem előtt tartani: a párásodást. Ennek oka, hogy a síelés alatt a szemüveg belső oldalán nő a hőmérséklet és a páratartalom, ezáltal a szemüvegen kívüli, és a benti hőmérséklet között is nő a különbség, így a pára a lencse belső felén nedvesség formájában lecsapódik. Ez azért történik, mert a nedvesség nem tud elpárologni a zárt szemüvegből. Ez ellen az állítható szellőzővel ellátott, illetve a dupla falú szemüveg nyújthat védelmet, illetve létezik olyan szemüveg is, ami apró ventilátorral oldja meg a szellőztetést.
Arcbőrünk védelmére a nyáron is alkalmazott napkrémek nyújthatnak megoldást, azonban érdemes ezeknek direkt a síeléshez kialakított változatait használni, hiszen a vízalapú krémek fagyos időben könnyen károsíthatják a bőrünket. A speciális téli naptejek általában kisebb kiszerelésben, zsebben jól elférő apró, lapos, egy kézzel nyitható flakonok formájában kaphatóak, igen magas - 30-50-es - faktorszámmal. Hidratáló összetevőik védik a bőrünket a kiszáradástól, mely az erős menetszélben könnyen előfordulhat. Kapható külön a síelők, téli sportokat űzők számára készített ajakápoló is, mely fényvédő és hidratáló összetevőkkel védi az ajak érzékeny bőrét.
A speciális védelem mellett érdemes a jól bevált tanácsokat is betartani a síelés alatt, vagyis megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani, és a fokozott izzadás miatt a szervezetből ürülő sókat is pótolni kell a táplálkozás során.
Ha megszívleljük a jó tanácsokat, sok kellemetlenséget előzhetünk meg, a leégéstől és a kicserepesedett ajkaktól a sokkal komolyabb következményekig, beleértve a bőrrákot is. Azonban ha ezt a pár egyszerű védekezési módszert betartjuk, akkor már csak arra kell figyelnünk, hogy legélvezetesebben használjuk ki a megérdemelt szabadság perceit a havas hegyoldalakon suhanva.
Következő cikkemben részletesen olvashatnak az UV sugárzás káros hatásairól, az általa okozott betegségekről.