A betegség kialakulásában az alábbi hajlamosító tényezők játszanak szerepet:
- legyengült immunrendszer
- bizonyos fertőzések : HIV - az AIDS betegséget okozza, EBV vírus, helicobacter pylori, amely a gyomorfekélyt okozó baktérium, T-sejtes leukémia/linfóma vírus, Hepatitisz C-vírus
A linfóma nem fertőző betegség!!!
- életkor és egyéb tényezők - fiatal korban is előfordulhat, de az életkor növekedésével nő a betegség kialakulásának esélye, kóros elhízás, növényirtó szerekkel és egyéb vegyi anyagokkal dolgozók nagyobb veszélynek vannak kitéve
Tünetek:
- duzzadt, nem fájdalmas nyirokcsomók a nyakon, a hónaljban vagy a lágyékhajlatokban
- megmagyarázhatatlan fogyás
- láz
- éjszakai izzadás
- köhögés, légzési nehézség vagy mellkasi fájdalom
- hosszan tartó fáradtság és gyengeségérzés
- fájdalmas nyelés vagy gyomorteltség-érzés
A fenti panaszok hátterében többnyire nem daganatos megbetegedés áll. Amennyiben tünetei 2 hétnél hosszabb ideig fennállnak, mindenképp keresse fel háziorvosát.
A limfóma típusai:
- indolens limfóma lassan növekszik és általában kevesebb panasszal jár
- agresszív limfóma gyorsabban növekszik és terjed. Az idő múlásával sok indolens limfóma agresszívvé válik.
Kezelés:
Tünetmentes, indolens non-Hodgkin limfóma esetén a kezelést nem kell feltétlenül azonnal megkezdeni. Ilyenkor a kezelőorvos gyakori kontrollvizsgálatokat ír elő, hogy a tünetek megjelenésekor rögtön elkezdhesse a terápiát. Figyelő várakozásnak nevezik, ha a rákellenes kezelést nem indítják el azonnal.
Amennyiben az indolens limfóma tünetekkel jár, a kezelést nagy valószínűséggel kemo- vagy immunterápiával indítják. Az I. és II. stádiumú limfóma esetén sugárkezelést is alkalmazhatnak.
Az agresszív non-Hodgkin limfóma gyógykezelése általában kemo - és immunterápiából és esetleg sugárterápiából áll.
Ha a terápia után a non-Hodgkin limfóma újra megjelenik, relapszusról vagy kiújulásról beszélünk. Az ilyen betegeknél őssejt-transzplantációt végezhetnek. A bejuttatott őssejtekből vérsejtek képződnek, így lehetővé válik, hogy a nagy dózisú kemo- vagy sugárterápiát, vagy mindkettőt egyszerre alkalmazzák.
Forrás: Non-Hodgkin limfóma