A gyomorrák alattomosan támad, és sajnos legtöbbször halállal végződik a késői felismerés miatt. A betegség kialakulásához hosszú út vezet, melyre kevesen figyelnek oda. Tünetei jellemzően már a kialakult malignus állapotban jelentkeznek. Fontos ismerni a kockázati tényezőket illetve a megelőzés lehetséges módjait, mely segítséggel lehet a betegség elkerülésére vagy a korai felismerésében.
A gyomorrákoknak két típusát különítjük el:
- Diffúz típus: a daganatos sejtek nem képeznek mirigyeket, hanem egyesével vagy kisebb csoportokban fordulnak elő, általában 48 év körül jelentkezik azonos arányban férfiakban és nőkben.
- Intesztinális típus: mirigyeket formáló daganat, melynél az átlagéletkor 55 év, férfiakban gyakrabban fordul elő mint nőkben.
Kialakulásában környezeti és genetikai tényezők vesznek részt:
1. Környezeti tényezők:
- Táplálkozás (a gyomorrák kialakulását elősegítik a füstölt, túlzottan sózott ételek gyakori fogyasztása, a tartósított élelmiszerekben lévő káros anyagok - pl. nitrit, friss gyümölcsök, zöldségek nem elegendő felvétele)
- Dohányzás
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Rossz szociális körülmények
- Krónikus gastritis (gyomornyálkahártya gyulladás)
- Krónikus gyomorfekély
- Helicobacter pylori baktérium fertőzés
2. Genetikai tényezők:
- A-vércsoportú egyéneknek fokozott a kockázata
- Rizikótényező, ha a családban gyakran fordult elő gyomorrák
Tünetek:
A gyomorrák sokáig tünetmentes lehet, későbbi tünetek lehetnek:
- Hasi fájdalom
- Hányinger, hányás
- Fájdalmas, nehezített nyelés
- Anémia
- Gyomorvérzés (véres széklet, vérhányás)
- Étvágytalanság, ételundor, súlycsökkenés
A diagnózist a tünetek értékelése mellet a gasztroszkópia (gyomortükrözés, amely abból áll, hogy a beteg nyelőcsövén át egy csövet vezetnek le a gyomorba) és a biopsziás mintavétel (a gyomor szövetéből mintát vesznek egy kis csipesz segítségével) is segíti.
Kezelés:
- Sebészi kezelés: a gyomor teljes vagy részleges eltávolítását jelenti ez azonban nem minden gyomorrák esetében alkalmazható
- Sugárkezelés: az előbbivel együtt alkalmazzák, mivel a gyomorrák nem jól reagál a sugárkezelésre célja elsődlegesen a fájdalomcsillapítás.
- Radiokemoterápia: nem operálható daganatok esetében a sugárkezelés hatékonyságát növelni lehet 5-fluorouracillal (5-FU)
- Kemoterápia: számos gyógyszeres kombinációt alkalmaznak, illetve monoterápia is létezik, amikor csak egyféle gyógyszert kap a beteg.
- Endoszkópos kezelés: csak korai gyomorrák esetében jöhet szóba a daganat endoszkópos eltávolítása. ( Az endoszkópos vizsgálat azon beavatkozások gyűjtőfogalma, amelyek egy hosszú eszközt az endoszkópot használják a különböző rendellenességek feltárására és ezt vagy a szájüregből, vagy a végbélnyílásból vezetik a megfelelő helyre.)
A várható kimenetel attól függ, milyen stádiumban kerül felismerésre a rák. Amennyiben a helyi nyirokcsomók a diagnózis felállításakor nem érintettek a gyógyulási esély jó, előrehaladott esetben (nyirokcsomó érintettség, áttétek a májban, tüdőben és máshol) viszont sokkal kisebb esély (néhány százalék) van a gyógyulásra. Ezért minden olyan esetben, amikor az érintett korcsoportba (45 év) eső egyénnek emésztési zavarai vannak és más okok kizárhatóak endoszkópos vizsgálat elvégzése javasolt a gyomorrák lehetőségének kizárására.