Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

fekélybetegségA gyomor-, nyombélnyálkahártya defektusai, amelyek a meggyengült védőfunkció és agresszív faktorok jelenlétének köszönhetően alakulnak ki. A pepticus fekély korunk népbetegsége, a felnőtt népesség kb. 10 százalékában jelentkezik élete folyamán. "Pepticus"-nak hívjuk a "savhoz kötött" emésztéses nyálkahártya-károsodásokat. Maga a fekély nyálkahártya-sebet jelent, amely vagy a gyomorban, vagy - ötször gyakrabban - a nyombélben alakul ki. A betegség kialakulása bármely életkorban előfordulhat, gyomorfekély az 55-70 évesekben, nyombélfekély a 30-55 éves korosztályban a leggyakoribb. A betegek nem szerinti megoszlásában kissé a férfiak felé tolódik az egyensúly.


Nagyon gyakran egy baktérium okozza a védelmi funkciók és agresszív faktorok közti egyensúly felborulását. Ez az ún. Helicobacter Pylori. A H. pylori fertőzés a világ népességének több mint felét érinti. Magyarországon a felnőtt lakosság közel 65%-a fertőzött ezzel a kórokozóval, és elmondható, hogy a fertőzött populáció tagjanak kb. 15%-ában alakul ki fekélybetegség. A betegség kialakulásában több tényező is szerepel: az egyéni hajlam, valamint a baktériumok közötti különbségek mellett valószínűleg a higiénés körülmények is szerepet játszanak a fertőzésben. Utóbbira utal az a tény, hogy a fertőzöttek aránya jóval alacsonyabb a fejlett országokban - a fejlődőkhöz képest. Maga a fertőzés az esetek döntő többségében (közel 70%-ában) tünetmentes, - nem kísérik gyomorpanaszok. Problémát akkor észlelünk, amikor az immunsejtek megpróbálnak a baktériumok ellen harcolni. Ilyenkor a gyulladás tartósan fennállhat, károsítva magát a gyomornyálkahártyát.

helicobacter pyloriEgyéb tényezők is közrejátszanak természetesen a fekély kialakulásában. Leggyakrabban a non-szteroid gyulladásgátlók szedése, amelyek a gyulladás és fájdalom csökkentésével együtt gátolnak egy nagyon fontos, ún. prosztaglandin képződését, melynek protektív hatása van a nyálkahártyát érintő agresszív tényezőkkel szemben. Ezzel együtt sokan szednek steroid gyulladásgátlókat, melyek a non-szteroid gyulladásgátlókkal együtt 15-szörösére emelik a fekély kialakulásának lehetőségét.
Gyakrabban fordul elő fekélybetegség 0-ás vércsoportú emberekben is. Ezen kívül a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, illetve a stressz is nagyban hozzájárul e betegség kialakulásához.

Tünetek:

Nagyon jellegzetesek lehetnek. A nyombélfekély esetében késő éjszaka, este éhgyomri fájdalom, mely evést követően javul. A gyomorban elhelyezkedő fekélyek ezzel ellentétben evés után fájnak inkább, vagy esetleg étkezéstől függetlenül jelentkeznek a panaszok. Non-szteroid gyulladásgátlók túlzott fogyasztása esetén gyakran tünetmentesek lehetnek a fekélyek, illetve többszörös vérzést eredményezhetnek!

Szövődményei:

Gyakran csak szövődményes esetben válik a fekélybetegség panaszossá. Ezek a szövődmények lehetnek: vérzés, melynek tünete a vérhányás, esetleg a hányadékban kávézaccszerű emésztett vér, illetve a székletben látható emésztett vér, amely a székletet feketére színezi. A krónikus vérzés hosszútávon vérszegénységhez és annak tüneteihez vezethet. Szövődménye lehet még a perforáció, mely hirtelen jelentkező heves hasi fájdalommal járhat, ez azonnali műtéti indikáció.

Diagnózis:

Gyomortükrözés, melynek során egy endoszkópot vezetnek a nyelőcsövön keresztül a gyomorba, így a nyelőcső és a gyomor nyálkahártya is ellenőrizhető, illetve biopsziás mintavétel történik szövettan és Helicobacter Pylori irányában végzett vizsgálatra. Ezen kívül egy úgynevezett kilégzési teszttel is ki tudják mutatni a H.Pylorit, mely során egy tabletta és egy pohár almalé elfogyasztása után - a kilélegzett levegő analízisével - lehetőség van a baktérium ureáz enzimének működését (így magát a baktérium jelenlétét) kimutatni.

Kezelés:

A H. pylori két hetes kombinált kezeléssel (kétféle antibiotikum és a savtermelést erőteljesen csökkentő protonpumpa gátló gyógyszer alkalmazásával) legtöbbször eradikálható, azaz eltüntethető a szervezetből.
Káros noxák kiiktatása: NSAID, dohányzás, alkohol, stressz, valamint a savtermelés gyógyszeres csökkentése képzik az alapterápiát.
A gyógyszeres kezelés mellett étrendi változtatások is szükségesek. Ügyelni kell a szabályos időközönkénti, rendszeres, kisvolumenű étkezésre. Rostdús étrend fogyasztása mellett kisebb a fekély előfordulása, illetve alacsonyabb a kiújulás gyakorisága. A dohányzás lassítja a fekély gyógyulását! A fekélybetegség egyik legfontosabb kiváltó tényezője kétségtelenül a pszichoszociális stressz, ami a túlzottan ingerelhető vegetatív idegrendszeren keresztül a gyomornedv túltermelődését idézi elő. A fekélybetegek gyakran szenvednek állandó bűntudat, sikertelenség és konfliktusból eredő feszültség miatt. A gyomor izomtevékenysége és a vegetatív idegrendszer kölcsönösen hatással vannak egymásra. Mivel a lelkiállapot a vegetatív idegrendszer működését jelentősen befolyásolja - a pszichés panaszok gyakorta jelentkeznek gyomortájékon. Ezért, akinek gyomorpanaszai vannak, gondolnia kell arra is, hogy tünetei hátterében lelki okok állnak.
Az étrendünkből száműzni kell a koffeint, nikotint, alkoholt, szénsavas üdítőket, konzerveket, sok sót, cukrot, erős fűszereket, hagymaféléket, erős paprikát, túl forró és túl hideg italokat. Étrend alapját a gabonakásák képezzék, mint pl. a hajdina, rozs, barnarizs, búza, valamint a zöldségleves leve, leveles zöld főzelékek. A nehezen emészthető hüvelyesektől és savas gyümölcsöktöktől, apró magvaktól is tartózkodni kell.
Nagyon jó hatása van a nyers centrifugált krumpli levének, melyet étkezés előtt fogyasszunk, vagy a vöröskáposztának, mely egy ún. U-vitamint tartalmaz, ami nagyban segíti a fekély gyógyulását.
Hasznos lehet még a gyógynövényteák fogysztása, mint pl. a pásztortáska,cickafark, kamilla, menta, lándzsás utifű, körömvirág, palástfű és édeskömény.

 

Gyomorfekély, nyombélfekély

Ajánlott táplálékkiegészítő

Hatása

Lucerna

Savlekötő, U-vitamin-tartalma segít regenerálni a sérült nyálkahártyát a gyomorban, illetve a nyombélben.

Béta-karotin (és más karotinoidok)

Védi a gyomor és a vékonybél nyálkahártyáját, elősegíti a fekély gyógyulását.

E-vitamin

Antioxidáns, gyorsítja a gyógyulást.

Cink

Elősegíti a sebgyógyulást.

C-vitamin

Gátolja a fekélyért gyakran felelős Helicobacter pylori baktérium szaporodását.

Aloe vera gél

Csökkenti a gyomorsavtermelést; a gyomorvérzést gátló, összehúzó hatású anyagokat tartalmaz.

Glutaminsav

Segít regenerálni az emésztőrendszer nyálkahártyájának sejtjeit.

Pektin

Védi a bél nyálkahártyáját.

Vas

Segít megelőzni a vérszegénységet.

 

 

 

 

 

Rendterápia:

Rendbe kell szedni a beteg fogazatát, rágóképességét. Nyugodtan odafigyelve, közben nem beszélgetve fogyasszuk el az ételt. Minden falatot alaposan rágjunk meg, és nyállal elkeverve nyeljünk le. Bőségesen reggelizzünk, de este csak keveset fogyasszunk, hogy éjjelre a beleinket tehermentesítsük, nyugalmukat biztosítsuk. Talpmasszázs: Hatásos gyomorerősítő, emésztésserkentő módszer. Kúraszerű használata jelentősen lerövidíti a gyógyulás idejét. Gyógyvizek: a hazai lúgos gyógyvizek Európa-szerte híresek kiváló hatásukról. Nemcsak a felesleges savat kötik meg, hanem serkentik az emésztést, kitűnő gyulladáscsökkentő és epehajtó hatásúak is. 6-8 hetes kúraszerű használatukkal akár a gyógyszerek feleslegessé is válhatnak. Mayr-kúra: Krónikus gyomor-, patkóbél, nyálkahártya-gyulladás és fekély kezelésére javasoljuk a kímélő regeneráló kúrát, melyet kellemes, lazító, görcsoldó hasi masszázzsal egészítünk ki. Homeopátia: Elsősorban krónikus, pszichoszomatikus hátterű problémák kezelésére javasoljuk, bár egyes szerek az akut fájdalmat is enyhíthetik. A Bach-féle virágterápia a beteg kedélyállapotát emeli, különösen ajánlható a működési zavarok kezelésére és a lelki eredető emésztőszervi zavarokban.

 

Forrás:

Herold: Belgyógyászat, Béky László: Természetes gyógymódok kézikönyve, Natursziget, Informed

 

 

Belépés

Látogatók

Oldalainkat 194 vendég és 0 tag böngészi

Rovatszerkesztő:

Dr. Bodai Emese

Mesi

rezidens orvos