Tartalomjegyzék
A gesztációs diabétesz olyan, különböző súlyosságú hyperglikémiát okozó szénhidrátanyagcsere-zavar, amely első ízben a terhesség során kezdődik , vagy derül ki. Persze egyáltalán nem kizárt, hogy a terhesség előtt is fenn ált a zavar, sőt a meghatározás nem különbözteti meg azon állapotokat mikor inzulinkezelés szükséges vagy sem. Azt sem árulja el, hogy a terhességet követően fenn marad-e a szénhidrátanyagcsere-zavar. Bár mint azt az előzőekben említettem az egészséges népességhez viszonyítva a Gesztációs Diabétesz Mellituszos (GDM) asszonyokban a szülést követő 5-15 évben többszörös a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata.
A GDM kezelése, diéta:
A diétás kezelés célja mind a mama mind pedig a baba\magzat számára a szükséges tápanyagok-, a normális súlygyarapodás biztosítása, normoglikémia elérése és megtartása elkerülve a ketózis kialakulását. A terhességi cukorbetegség során a testsúlygyarapodás lehetőleg ne haladja meg a 8kg-ot. Ez három fő- és három közti étkezésre osztott napi rutinnal elérhető. Általában az alábbi elosztás szerint:
Reggeli | 20 - 25 % |
Tízórai | 0 - 15 % |
Ebéd | 25 - 35 % |
Uzsonna | 0 - 15 % |
Vacsora | 25 - 30 %a |
Utóvacsora | 5 - 10 % |
100%= egy teljes nap során bevitt táplálék mennyisége, a százalékos arányok az ehhez viszonyított értékek
A 8kg-os testsúlynövekedéshez a táplálék összetételének ajánlott aránya a következő: 45-55% szénhidrát, 20-25% fehérje, 25-35% zsír, továbbá 22-35kcal\kg (90-140kj\kg) közötti energiatartalmú étrend. A GDM-es asszonyok esetén se alkalmazzunk 6000kj (1500kcal) illetve 140g szénhidrát alatti étrendet így megelőzhető a magzatra veszélyes ketonuria. Ennek elkerülését szolgálja az is, hogy az utolsó lefekvés előtti- és a reggeli első étkezés között 10 óránál több idő ne teljen el. Ilyenkor a reggeli inkább lassan felszívódó szénhidrátot tartalmazzon mint például a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, korpás keksz... Az első trimeszter megegyezik a nem-terhes állapottal, azonban a második és a harmadik trimeszterben körülbelül 1000-1200kj (250-300kcal) energia-szükséglet növekedésre kell számítani.
Inzulinkezelés:
Amennyiben a vér emelkedett cukortartalma az OGTT vizsgálat során megállapított gesztációs diabétesz mellituszt követő kéthetes diéta ellenére is fenn áll, inzulin adása szükséges. Sajnos az inzulinkezelés körülbelül a betegek 20%-nál szükségessé válik, de így csökkenthető a méhen belüli elhalás, a halvaszülés, a macrosomia illetve a prenatalis(születés előtti) szövődmények gyakorisága. Minden esetben az inzulinterápia megválasztása, ami lehet egy-, kétszeri inzulin-adás, vagy az intenzív inzulinkezelési rezsimek valamelyike, illetve a beállítás ellenőrzése szakellátási feladat, de már a dietoterápiás szakasz ellenőrzése is a szakgondozó feladatkörébe tartozik. A kezelést mindig úgy kell megválasztani, hogy a vércukor értékek a nap bármely szakában vizsgálva 3,3-7,0 mmol/l közöttiek legyenek. Az éhgyomri vércukorszint elfogadható tartománya 3,3 - 5,8. Az étkezés után 1 órával mért értékeké 5,8 - 7,1 mmol/l közötti, azaz a kezelésvezetésben a szoros normoglykaemiát kell megvalósítani.
Szülészeti ellenőrzés:
Tekintettel arra, hogy a terhesség előrehaladtával a szénhidrát tolerancia csökken, s így az inzulinigény nő, hetenkénti belgyógyászati ellenőrzés szükséges. A csak diétával kezelt esetekben az otthoni vércukormérés az ellenőrzésnek nem feltétele. Laboratóriumban végzett 3-4 pontos vércukor profil vizsgálat és a vizelet cukorürítés és acetontartalom hetenkénti ellenőriztetése azonban szükséges. Inzulinnal kezelt esetekben elengedhetetlen vércukor önellenőrzés (otthoni alkalmankénti és napszakosan mért vércukor meghatározás) alkalmazása is.
A szülészeti ellenőrzésnek a nem-cukorbeteg terhesekéhez képest gyakoribbnak és intenzívebbnek kell lennie. Rendszeres időszakonként szükséges terhességi ultrahangvizsgálat végeztetése is, a magzat terhességi korhoz viszonyított nagyságának, fejlettségének és a magzatvíz mennyiségének megítélése céljából.
Forrás:
Tulassay Zsolt - A belgyógyászat alapjai
Winkler Gábor dr., Baranyi Éva dr., Hajós Péter dr., Pál Borbála dr. -
A háziorvos szerepe a gestatiós diabetes felismerésében, gondozásában és követésében