Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

Tartalomjegyzék

images Magyarországon minden második beteg szív­-, érrendszeri megbetegedés miatt hal meg. A szívinfarktus, a stroke („szélütés"), és a perifériás artériás betegség ugyanazon betegség különböző megjelenési formájának tekinthető. Egészséges életmód kialakításával jelentős részük megelőzhető. Klinikai eredmények szerint az erek meszesedése csökkenthető, vérátáramlásuk javítható.

 

A megelőzés és kezelés szempontjából kiemelten fontos:

  • - magasvérnyomás-betegség kezelése
  • - cukorháztartás folyamatos egyensúlyban tartása
  • - bizonyos szívbetegségek és ritmuszavarok (pl. pitvarfibrilláció) kezelése
  • - koleszterinszint normalizálása
  • - koszorúér­betegség, agyi érbetegség, érszűkület, illetve
  • - összességében fokozott szív­érrendszeri kockázat komplex kezelése
  • - életmódbeli tényezők (pl. dohányzás, mértéktelen alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód, táplálkozási szokások)

 

Tudomásul kell vennünk, hogy egészségünk megőrzése érdekében mi magunk is sokat tehetünk. A megelőzés lényege tehát annak elismerése, hogy felelősek vagyunk önmagunk és környezetünk egészségéért. Ezért szükséges minden alkalmat megragadni az egészséges életmód alapjainak megismeréséhez.

Az egészséges életvitel elemei

  • - Rendszeres, kornak és általános állapotnak megfelelő testmozgás: hetente legalább 5 alkalommal; 30-40-60 perces; mérsékelt intenzitású testmozgás. A terhelés csak lassan, fokozatosan növelhető a vérnyomás és a szívfrekvencia függvényében. Legkedveltebbek: séta, biciklizés, úszás.
  • - a testsúly csökkentése túlsúly esetén
  • - megfelelő, szakember által ellenőrzött diéta
  • - a dohányzás elhagyása
  • - stresszhelyzetek elkerülése

Az egészséges életmód megtanulása és betartása nem könnyű feladat, pedig önmagában is jelentősen csökkenti a betegségek kialakulásának kockázatát. Segítségével az előírt gyógyszeres kezelés is eredményesebb lehet!


Az étrend

A közmondás szerint: 'Napi egy alma az orvost távol tartja'. Megfelelő étrend kialakításával lehetséges az optimális testsúly megőrzése, a koleszterinszint mérséklése,  A napi kalóriabevitel összetevői egyébként egészséges felnőtt esetén: 30 %-a származik zsírból, legalább 55 %-a szénhidrátból, és 15 %-a fehérjéből.

  1. Az élelmi rostok bevitelének növelése bőséges zöldség-, gyümölcs- és teljes kiőrlésű gabonakészítmények fogyasztásával. Naponta több alkalommal, legalább 25 gramm rost fogyasztása ajánlott.
  2. telített (állati) zsírok fogyasztásának csökkentése többszörösen telítetlen (növényi, tengeri hal) zsírok javára: étrend zsírtartalma ne lépje túl a 30 energia%-ot (2500 kcal tartalmú étrend esetén kb. 83 g).
  3. túlzott koleszterin-bevitel csökkentése (belsőségek, tojás): koleszterinszint csökkentéséhez érdemes a sovány húsokat választani a zsírosokkal szemben, mivel az utóbbinak magasabb a koleszterintartalma. Ételkészítéshez mindenképp a növényi olajok felhasználása a javasolható. Ajánlott továbbá az alacsony zsírtartalmú tejtermékek
  4. túlzott szénhidrát-, ill. kalóriabevitel mérséklése (cukor, tésztafélék kerülése),
  5. a túlzott alkoholfogyasztás kerülése,
  6. túlzott sóbevitel mérséklése.

FIGYELEM!

  • - A minőségi vörösbor és a minőségi, magas kakaótartalmú csokoládé is beilleszthető az étrendbe. Mértékletes fogyasztásuk előnyös.
  • - Napi 4 g fokhagyma fogyasztása elősegíti a zsíranyagcsere fokozódását, hozzájárul a koleszterinszint csökkenéséhez. (A szegfűszeg megszünteti az általa okozott kellemetlen szájszagot.)
  • - Kávéfogyasztás és dohányzás hatására jelentősen nő a koleszterin szintje.
  • - Az olajos magvak érvédő hatású zsírsavakat tartalmaznak.
  • - Szívbarát ételek: citrom, narancs, citrusfélék, grapefruit, hagymafélék, retek, cékla, zöld leveles zöldségek nyersen fogyasztva, paradicsom, az alma, az articsóka, sárgarépa, retek, karalábé, cékla, kapor, petrezselyem, vöröskáposzta, zellerzöld, fejessaláta.
  • - A zöld növényekben található klorofil a legjobb szívbarát táplálékok egyike, nyersen fogyasztva hatásos.
  • - Gyógynövények közül igen hasznosnak bizonyul még a csalán, gyermekláncfű, tyúkhúr, fagyöngy, galagonya fogyasztása. Elsősorban gyógyteák formájában.



Gyógyszeres kezelés

Az életmódbeli változások mellett rendszerint szükség van a gyógyszeres kezelésre is. Különösen igaz ez azoknál a betegeknél, akik már felismert érbetegségben szenvednek, vagy hirtelen fellépő szív- érrendszeri betegségen estek át korábban. Akinek szívinfarktusa vagy agyvérzése volt korábban, annak nagyobb az esélye egy újabb szövődmény kialakulására, mint az egészséges embernek. Náluk a későbbiekben fellépő/ismétlődő betegségek megelőzésére kell törekednünk.

Ez a másodlagos betegségmegelőzés célja. Ehhez elengedhetetlen a kezelőorvossal való együttműködés.

  • 1. A vérnyomás 140/90 Hgmm-ig normális értékű, amennyiben több, az magas vérnyomásnak számít és kezeltetni kell. Mivel a magas vérnyomás nem minden esetben okoz panaszokat rendszeres (legalább havonta egyszeri) ellenőrzése indokolt. A magas vérnyomás kezeletlen esetben károsítja az érrendszert, az agyat, a szemet, a szívet és a vesét.
  • 2. Koleszterinszint gyógyszeres kezelése szinte minden esetben szükséges. Az életmódváltással elért csökkenés mértéke rendszerint nem elegendő önmagában.
  • 3. Aszpirin tabletta formájában: 75-100 mg naponta jelentős szerepet kap a szív- érrendszeri betegségek másodlagos megelőzésében. A vérlemezkéken keresztül befolyásolja a vér alvadékonyságát.

Szűrővizsgálatok

Ha a koszorúerek (a szívet tápláló artériás érrendszer) meszesedése 55 évnél fiatalabb férfiak, és 65 évnél fiatalabb nők körében jelentkezik, akkor ezen betegek közeli hozzátartozóinak szűrése indokolt. Ez a szülők, testvérek, gyermekek alapos kardiológiai kivizsgálását jelenti. Magába foglalja a rizikófaktorok felmérését.

Ilyen esetekben ugyanis várhatóan nagyobb hangsúlyt kap az öröklődő faktorok szerepe a szív-érrendszeri betegségek kialakulásában.

Forrás:

Dr. Paragh György: Étrendi és életmódbeli tanácsok túlsúly és elhízás esetén

Dr. Czuriga István: Az iszkémiás szívbetegség megelőzése - Hippocrates, 2002. július-augusztus