A leggyakoribb önálló fejfájás betegség, melynek patomechanizmusa egyelőre tisztázatlan. Általában nyomó, feszítő jellegű, kétoldali, egész fejet érintő abroncsszerű, szorító fájdalom, erőssége pedig rendszerint enyhe vagy közepes. Előfordulása nőknél gyakoribb, mint férfiaknál.
Leggyakrabban napközben jelentkezik ébredés után több órával, így nem szakítja meg az alvás periódusát. Hátterében a nyaki-vállövi, valamint a fej körül található izmok tartós összehúzódása, valamint a mozgásszegény életmód áll. Egyesek szerint a mentális stressz is lehet oki tényező, más kutatások szerint viszont a stressz jelenléte önmagában nem magyarázza a tüneteket, inkább a tenziós fejfájás fenntartásában lehet szerepe. Az bizonyított, hogy személyiségzavarok és pszichopatológiai eltérések hajlamosítanak a fejfájásra. A migrénnel ellentétben a tenziós fejfájás nem rohamok formájában jelentkezik, hanem gyakoribb, akár naponta is előfordulhat. Maga a fájdalom fél órától akár egy hétig is eltarthat. A tenziós fejfájás lehet epizodikus és krónikus. Epizodikus, ha egy hónapban kevesebb, mint 15x jelentkezik. Krónikus esetben hónapokon keresztül fennálló, havonta 15nél többször jelentkező fájdalom jellemző. A diagnózis felállítása a beteg anamnézisén alapul. Sokat segíthet, ha a beteg fejfájás naplót vezet a fejfájás gyakoriságáról, erősségéről, tartósságáról.
Többféle gyógyszer is kapható a patikákban vény nélkül és vénykötelesen, amely hatékony lehet. Ilyen például az aszpirin, ibubropfen, paracetamol. Ezek főként epizodikus tenziós fejfájásra alkalmasak. Krónikus fájdalmaknál erősebb fájdalomcsillapítókra, nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre lehet szükség. A gyógyszerek közül előnyben kell részesíteni a nem kombinált formákat, mert a hozzászokás ún. megvonási (rebound) fejfájást okozhat, ha a gyógyszer bevétele késik vagy elmarad.
Tartós eredményt csak a fejfájást fenntartó tényezők felkutatása, és kiküszöbölése, de legalábbis megfelelő kezelése hozhat. Legfontosabb ezért az életmódváltás, a rendszeres mozgás, szükség szerint relaxáció, fizioterápia.