Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

Tartalomjegyzék

A mesterséges kémiai anyagok az idő előrehaladtával hátráltatja a természetes megerősítéseket. Ezáltal csökken a sportolásra és a szexuális kapcsolatra való igény. Az élettér és a különböző tevékenységek beszűkülhetnek. Kialakulhat az addikció (hozzászokás), mely alatt a drogok keresésének és fogyasztásának kényszeres viselkedésmintáját értjük. Ezt erős vágy és visszaesés jellemez, melyet erős belső kényszer irányít. A drog előidézhet pozitív megerősítést - kellemes élmény, eufória -, melyet húzásmechanizmusnak hívunk. Ugyanakkor előidézhet negatív megerősítést - szorongásból, nyomottságból való kilökés -, melyet lökésmechanizmusnak hívunk.

A drogok felosztása:

Három nagy típust különböztetünk meg: (nincs minden tekintetben kielégítő felosztás)

A pszichostimulánsokról már írtam, melynek három legfontosabb szercsoportja a kokain, az amfetaminok és a nikotin.

Flashback_rzs

 

A következő csoport a hallucinogének (pszichotomimetikumok) csoportja, melynek legfontosabb szere az LSD és a különféle percepciós zavarokat okozó gombák. Róluk bővebben olvashatnak itt: Hallucinogének - a „flashback" érzés.

 

 

 

Alcoholic_beverages

A harmadik típusba tartoznak a központi idegrendszer depresszívumai. Közülük a legnagyobb jelentősége az alkoholnak és az opioidoknak van.Az alkoholizmusról bővebben itt olvashatnak:

Alkoholizmus I. - A kezdet;

Alkoholizmus II. - A tiszta élethez vezető út

 


Az opioid kifejezés alatt valamennyi olyan ópiumszármazékot értjük, függetlenül attól, hogy természetes vagy félszintetikus vegyület, amely agonistaként hat az opioid- és más receptorokon. Rövid hatástartamú a heroin és a morfin, tartós hatású a metadon és a LAAM. A rövid hatású szerek 24 óra, a hosszú 3-4 nap múlva ürül ki a szervezetből.

Könnyen ehetők, szívhatók, szippanthatók, ill. szúrhatók. A heroin fogyasztás elkezdésében a kortársak mintái, elvárásai emelhetőek ki. A befecskendezéssel kapcsolatos rituálék kapcsolatba hozhatók az eufória érzésével. Az opioid fogyasztását rendszerint megelőzi marihuána vagy alkohol fogyasztása. Azok, akik nem megfelelő szülő-gyermek kapcsolatban, önértékelési problémákkal vagy felbomlott családban élnek veszélyeztetettebbek.

 


Legfontosabb tünetek közé tartozik az eufória, kábulat, hányinger, hányás. Az elvonás során székrekedés jelentkezik. Az elvonási tünetek természete egyénenként eltérő. A rövid hatástartamú heroin és morfin első elvonási tünetei a fogyasztást követő 8-12 órán belül jelentkeznek.

A halálozás a legsúlyosabb következménye az opioidok fogyasztásának. Az AIDS-betegség (szexuális kontaktus) és a HIV-vírus megjelenésével (közösen használt tű és fecskendő) tovább növeli a halálozási rátát.

A legjelentősebb gyógykezelési kategóriák:

1, rövid távú detoxikáció metadonnal

2, fenntartó kezelés metadonnal

3, ambuláns drogmentes kezelés

4, terápiás közösség

5, az Anonim Narkománok 12 lépésen alapuló bentlakásos program

 


Források:

MSD orvosi kézikönyv - Diagnózis és terápia, Főszerk.: Mark H. Beers, MD, Melania Kiadó Kft., Budapest, 2009, Harmadik magyar kiadás

A pszichiátria magyar kézikönyve, Szerk.: Füredi J., Németh A., Tariska P., Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest, 2003, Harmadik kiadás

Anyag-ismeret III.

Rovatszerkesztő:

Cserháti Zoltán

S4023556iwi

DEOEC ÁOK
orvostanhallgató

Belépés

Látogatók

Oldalainkat 63 vendég és 0 tag böngészi