Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

Tartalomjegyzék

LSDNagyon kevés a klinikai tapasztalat a hallucinogének használói körével. A hallucinogének kémiailag heterogén csoportot alkotnak. E csoport elnevezése pontatlan. A hallucinogén kifejezés az észlelési hatásokra helyezi a hangsúlyt, de tényleges, valódi hallucinációt ezek a drogok ritkán okoznak. A tudatmódosító, a „szellemben megjelenő" hatás kerül előtérbe. A hallucinogén szerek között természetes, növényi szereket éppúgy találunk, mint félszintetikus drogot (LSD) vagy szintetikus készítményeket (MDA). Egyesek ide sorolják a cannabist és a ketamint is. Három nagy csoportjuk van, a hallucinogének, a fenilalkilaminok és az antikolinerg szerek.

 

Bővebben a hazánkban leginkább használatos LSD-vel fogunk foglalkozni. Az LSD a hatvanas években érte el népszerűsége csúcspontját, amikor az egyetemi campusokban és a társadalom legkülönbözőbb csoportjaiban széles körben fogyasztották. Az LSD használat a fiatalok körében jelentős. Laikusok is könnyen és olcsón képesek előállítani, ezért is vonzó a drogkereskedők számára. Tablettában, kapszulában, porban, bélyegen és matricán használják. Nyelés útján jut a szervezetbe, nagyritkán szívják vagy intravénásan és szubcutan alkalmazzák.

Az LSD élményben valószínűen szerepet játszhat a módosult tudatállapotok iránti megnövekedett érdeklődés, különösen a kamaszok és a fiatalabb felnőttek körében. Fogyasztása legtöbbször csoportosan történik.


Klinikai tünetek:

A bevételt követően felszívódik és gyorsan, kb. 30 perc múlva jelentkeznek a tünetek. A maximum hatás kb. 1-4 órával utána következik és kb. 8-16 órán keresztül marad fenn. Alacsony dózis hangulatemelkedést, magas dózis akár a testkép szubjektív megváltozását eredményezheti. A vegetatív idegrendszer szimpatikus túlsúlya miatt tachycardia, vérnyomás-emelkedés, láz és pupillatágulat következik be. Extrém nyugtalanság, látványos izommerevség, szorongás ill. depresszió alakulhat ki a dózis emelésével. A távolság és mélység érzet megváltozik. A szagok és az érintés ingerei láthatóvá, a színek pedig hallhatóvá válnak. A „flashback" jelenség a droghatás drogmentes állapotban való visszatérését jelenti.

A fogyasztás motívumai önmaguktól kialszanak, nem alakul ki a napi használat. A toxikus állapot általában 200mikrogramm/testsúlykilogramm dózisnál alakulhat ki, ilyenkor hánytatásra vagy gyomormosásra lehet szükség. A pánik megszüntethető, a „flashback" jelenség jól reagál pszichoterápiára. Ebben a kezelésbe is nagyon nagy szerepet töltenek be a rokonok, barátok.

 

Források:

A pszichiátria magyar kézikönyve - Szerkesztett: Füredi J., Németh A., Tariska P., Medicina Könyvkiadó, Budapest, 2009

Hallucinogens

Kép forrása

Rovatszerkesztő:

Cserháti Zoltán

S4023556iwi

DEOEC ÁOK
orvostanhallgató

Belépés

Látogatók

Oldalainkat 97 vendég és 0 tag böngészi