Beteg Network - Egészség és Életmód Portál

3.0 Beta

Tartalomjegyzék

800px-Rush_hour_TokyoA kiégési szindróma ( Burnout ) főként a segítő szakmákban dolgozókat (orvosok, ápolók, pedagógusok, rendőrök, könyvtárosok, pénzügyi tanácsadók, stb.) érintő tünetegyüttes. A „XXI. század rákja" most éli virágkorát, hiszen a megfeszített munkatempóban, megfelelni vágyásban és a mozgásszegény életmódban az emberek többsége küzd a hosszútávú fokozott érzelmi és fizikai megterheléssel, stresszel, melynek hatására fásultság, depresszió, negatív életvezetés, a pálya elhagyása alakulhat ki.  Az elmúlt évben az elvégzett több mint 4 ezer menedzserszűrés alkalmával a vizsgált páciensek közel 90 százalékénál diagnosztizáltak valamilyen megbetegedést, és közel 21 ezer diagnózis született. majdnem minden második ember panaszkodik a stressz miatt, és a magyar munkavállalók tizenöt százalékának súlyos depressziós tünetei vannak.

 

Stádiumok:

Idealizáció szakasza: túlzott lelkesedés, fokozott teljesítmény

Realizmus fázisa: lelkesedés alábbhagy

Stagnálás (kiábrándultság) szakasza: a munka már nem jelent örömet

Frusztráció szakasza

A fásultság vagy pálya elhagyás szakasza: a magánéletben sem lel örömet

 

Tünetek:

A tüneteket 3 csoportba lehetne csoportosítani:

Fizikai:

Magaviseleti:

Érzelmi:

A testi kimerültség krónikus jelei (alvással el nem múló)

Ingerlékenység

Cinizmus

Fejfájás és hátfájdalom

Harag és sértődés

Hiperérzékenység

Gasztrointestinális problémák

Elidegenedés

Érzéketlenség

Alvás zavar

Önfeláldozó életmód

Tehetetlenség

Izom fájdalom

Házassági és kapcsolati nehézségek

Depresszió, belső üresség érzése


Rigid gondolatok

Közöny


A támogatás és irányítás elvesztése

Fokozott felelősség érzése


Alkohol és drog használat

Munkában megfelelési-bizonyítási kényszer


 

Az intolerancia növekedése


Tűzz ki magadnak egy célt!

152px-Smiley_head_happy.svgA következőkben néhány lépés, amely természetesen nem helyettesítheti a szakorvos diagnózisát, ám mégis adhat egy támpontot önmagunk megtalálásában és a tünetek leküzdésében. Először is határozd meg mi okozza a stresszt a munkádban! Azután gondold végig miért akarod megszüntetni a kiváltó okokat (pl. az elmém és az egészségem fontossága, stb.). Tűzd ki a célt magadnak, amely hatására csökkenteni tudod a nyomást! Hosszútávon gondolkozz! Akár készíthetsz magadnak egy „tervet" is. Itt egy példa! (angol) És végül a legfontosabb: szerezz támogatást magad mellé!

A stresszel való megküzdésnek háromféle módját különböztetik meg a szakemberek: a probléma-központú, a gondolkodási-érzelmi központú megoldásmódokról, valamint a támogatást kereső formákról.

Problémaközpontú megoldás, ha magát a nehéz, kínos helyzetet próbáljuk megváltoztatni. A gondolkodási-érzelmi egyensúly helyreállításának módja, a helyzet újraértékelése, „átkeretezése". S végül, de nem utolsó sorban a társas támasz. A barátoktól, családtagoktól kért segítség szintén sokat segíthet egy nehéznek tűnő stresszhelyzet megoldásában.

Mindezek mellett a kikapcsolódást jelentő aktív munka, a szabadidős sportok, vidám társasági összejövetelek sok nevetéssel, a természetjárás, a kirándulások, a tánc, mind-mind a stressz mentes életet szolgálják.

 

Forrás:

Managing job stress - What causes job stress?

Burnout: The health care worker as survivor

Kiégés (burnout) szindróma az orvosi hivatásban - Dr. Ádám Sz., Dr. Győrffy Zs., Dr. Csoboth Cs.

Rovatszerkesztő:

Cserháti Zoltán

S4023556iwi

DEOEC ÁOK
orvostanhallgató

Belépés

Látogatók

Oldalainkat 260 vendég és 0 tag böngészi